2018-08-12
Rapportering
RallyX Nordic i Danmark
Dubbelt JC på pallen när Jimmie
missade semin
Sondre Evjen, Simon Olofsson och Marcus
Höglund tog sig vidare från första
semifinalen och Stein Frederic Akre, Ben
Philip Gundersen och Jonathan Walfridsson
från den andra.
I finalen tog Sondre täten och genom
en stabil körning behöll han ledningen
och vann i Nysum, före Ben Philip Gundersen
och Simon Olofsson. Jonathan fick problem
och tvingades bryta på sista varvet.
För Jimmies del blev det här en
riktigt tung tävling. Han inledde med
elfte tid i första omgången,
men dessvärre var han med i en krasch
i andra omgången.
Därmed missade han semifinalkörning
och får bara med sig fyra poäng
inför nästa deltävling i
Finland.
Nysum
|
1. |
Sondre
Evjen (N) |
|
24
P |
2.
|
Ben Philip
Gundersen (N) |
|
23 P |
3. |
Simon
Olofsson (S) |
|
23
p |
4. |
Stein Frederic
Akre (N) |
|
24 p |
5. |
Marcus
Höglund (S) |
|
18
p |
6. |
Jonahtan Walfridsson
(S) |
|
12 p |
7. |
Guillame
de Ridder (B) |
|
16
P |
8. |
William Nilsson
(S) |
|
12 p |
9. |
Hampus
Rådström (S) |
|
12
p |
10. |
Santosh Berggren
(S) |
|
11 p |
11.
|
Vasiliy
Gryazin (LV) |
|
8
p |
12. |
Petter Leirhol
(N) |
|
7 p |
13. |
Jimmie
Walfridson (S) |
|
4
p |
* * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * *
Jimmie tia tredje
omgången - missar semifinal
Jimmies bil tog rejält med stryk i
smällen i förra omgången,
men JC Raceteknik har gjort ett starkt jobb
och bilen var redo för tredje omgången.
Jimmie var fjärde bil iväg och
valde alternativet direkt men tyvärr
var han chanslös och slutade fyra i
sin semi.
Jimmies heat
1. Olofsson
2. Gryazin
3. Jonathan
4. Jimmie
Tiden var tionde snabbaste i omgången
och därmed missar Jimmie semifinalen
den här gången och är första
reserv.
Omgång
3 |
1. |
Guillame
de Ridder (B) |
3:19.309 |
|
2. |
Stein Frederic
Akre (N) |
3:22.291 |
|
3. |
Simon
Olofsson (S) |
3:23.160 |
|
4.
|
Ben Philip
Gundersen (N) |
3:23.532 |
|
5. |
Hampus
Rådström (S) |
3:24.415 |
|
6. |
Marcus Höglund
(S) |
3:24.482 |
|
7.
|
Vasiliy
Gryazin (LV) |
3:25.377 |
|
8. |
Jonahtan Walfridsson
(S) |
3:26.428 |
|
9. |
William
Nilsson (S) |
3:27.085 |
|
10. |
Jimmie
Walfridson (S) |
3:27.840 |
|
11. |
Santosh
Berggren (S) |
3:32.620 |
|
12. |
Sondre Evjen
(N) |
3:33.049 |
|
13. |
Petter
Leirhol (N) |
3:46.032 |
|
|
|
|
|
Efter
tre omgångar |
1. |
Guillame
de Ridder (B) |
|
16
p |
2. |
Stein Frederic
Akre (N) |
|
15 p |
3. |
Simon
Olofsson (S) |
|
14
p |
4.
|
Ben Philip
Gundersen (N) |
|
13 p |
5. |
Marcus
Höglund (S) |
|
12
p |
6. |
William Nilsson
(S) |
|
11 p |
7. |
Sondre
Evjen (N) |
|
10
p |
8. |
Hampus Rådström
(S) |
|
9 p |
9. |
Santosh
Berggren (S) |
|
8
p |
10.
|
Vasiliy Gryazin
(LV) |
|
7 p |
11. |
Jonahtan
Walfridsson (S) |
|
6
p |
12. |
Petter Leirhol
(N) |
|
5 p |
13. |
Jimmie
Walfridson (S) |
|
4
p |
* * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * *
Jimmie tvingas bryta
i andra omgången
Jimmie är andra bil iväg efter
Stein Frederic Akre. Dessvärre får
han åter problem vid en närkontakt
med sin kusin Jonathan vid alternativet
och tvingas bryta:
- Jonathan fick sladd och gick in baklänges
i min sida när jag kom ut ur alterntivet,
säger Jimmie
Jimmies heat
1. Akre
2. Rådström
3. Jonathan
-. Jimmie, Bröt
Omgång
2 |
1. |
Stein
Frederic Akre (N) |
3:21.671 |
|
2.
|
Ben Philip
Gundersen (N) |
3:22.173 |
|
3. |
Sondre
Evjen (N) |
3:23.690 |
|
4. |
Marcus Höglund
(S) |
3:24.634 |
|
5. |
William
Nilsson (S) |
3:25.805 |
|
6. |
Guillame de
Ridder (B) |
3:26.075 |
|
7. |
Hampus
Rådström (S) |
3:26.609 |
|
8. |
Santosh Berggren
(S) |
3:28.460 |
|
9 |
Petter
Leirhol (N) |
3:29.205 |
|
10. |
Simon Olofsson
(S) |
3:32.620 |
|
11. |
Jonahtan
Walfridsson (S) |
3:45.347 |
|
12.
|
Vasiliy Gryazin
(LV) |
2:50.522 |
|
DNF. |
Jimmie
Walfridson (S) |
DNF |
|
|
|
|
|
Efter
omgång 2 |
1. |
Stein
Frederic Akre (N) |
|
84
p |
1. |
Simon Olofsson
(S) |
|
84 p |
3. |
Guillame
de Ridder (B) |
|
83
p |
4.
|
Ben Philip
Gundersen (N) |
|
82 p |
5. |
Sondre
Evjen (N) |
|
81
p |
5. |
William Nilsson
(S) |
|
81 p |
7. |
Marcus
Höglund (S) |
|
80
p |
8. |
Santosh Berggren
(S) |
|
74 p |
9 |
Petter
Leirhol (N) |
|
70
p |
10. |
Hampus Rådström
(S) |
|
68 p |
10.
|
Vasiliy
Gryazin (LV) |
|
68
p |
12. |
Jonahtan Walfridsson
(S) |
|
65 p |
13. |
Jimmie
Walfridson (S) |
|
63
p |
|
|
|
|
* * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * * *
Jimmie fyra i första
heatet
Jimmie tog starten i sitt heat och valde
alternativet på näst sista varvet.
Något got hänt i samband med
alternativet och han tappade rejält
med dit och slutade dessvärre fyra.
Jimmies heat
1. Höglund
2. Gryazin
3. Leirhol
4. Jimmie
Därmed fick Jimmie en blygsam elfte
tid i omgången som vanns av Simon
Olofsson, för Guillame de Ridder och
William Nilsson.
Omgång
1 |
1. |
Simon
Olofsson (S) |
3:29.510 |
|
2. |
Guillame de
Ridder (B) |
3:30.627 |
|
3. |
William
Nilsson (S) |
3:31.716 |
|
4. |
Marcus Höglund
(S) |
3:31.885 |
|
5. |
Sondre
Evjen (N) |
3:32.209 |
|
6. |
Santosh Berggren
(S) |
3:32.265 |
|
7.
|
Ben
Philip Gundersen (N) |
3:32.562 |
|
8.
|
Vasiliy Gryazin
(LV) |
3:32.777 |
|
9 |
Petter
Leirhol (N) |
3:33.640 |
|
10. |
Stein Frederic
Akre (N) |
3:34.496 |
|
11. |
Jimmie
Walfridson (S) |
3:35.434 |
|
12. |
Jonahtan Walfridsson
(S) |
3:35.486 |
|
13. |
Hampus
Rådström (S) |
3:35.408 |
|
|
|
|
|
* * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * * *
Fria träningen 2
Den andra fria träningen inledde söndagen
och Jimmie höll upp tempot och fick
femte snabbaste tid.
10.15 startar första heatomgången
för SuperCar Lites.
Fria
träningen 2 |
1. |
Guillame
de Ridder (B) |
45.406 |
|
2. |
William Nilsson
(S) |
45.573 |
|
3. |
Santosh
Berggren (S) |
45.865 |
|
4. |
Jonahtan Walfridsson
(S) |
46.121 |
|
5. |
Jimmie
Walfridson (S) |
46.161 |
|
6. |
Sondre Evjen
(N) |
46.210 |
|
7. |
Marcus
Höglund (S) |
46.231 |
|
8 |
Ben Philip
Gundersen (N) |
46.253 |
|
9. |
Hampus
Rådström (S) |
46.384 |
|
10. |
Stein Frederic
Akre (S) |
46.537 |
|
11. |
Simon
Olofsson (S) |
46.564 |
|
12. |
Petter Leirhol
(N) |
46.779 |
|
13.
|
Vasiliy
Gryazin (LV) |
DNF |
|
|
|
|
|
* * * * *
* * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
* * * * * *
Fria träningen 1
Jimmie har varit ute och känt på
Nysumbanen och fick elfte snabbaste tid
i regnet:
- Det kändes okej, men det var väldigt
halkigt ute på banan, säger Jimmie.
I morgon startar det hela med den andra
fria träningen klockan 09.00 och 10.15
kör sedan första heatomgången
igång. Jimmie går ut i första
led i det andra heatet tillsammans med Marcus
Höglund, Vasiliy Gryazin och Petter
Leirhol.
Fria
träningen 1 |
1.
|
Vasiliy
Gryazin (LV) |
49.658 |
|
2. |
William Nilsson
(S) |
49.785 |
|
3. |
Marcus
Höglund (S) |
50.133 |
|
4. |
Hampus Rådström
(S) |
50.372 |
|
5. |
Guillame
de Ridder (B) |
51.099 |
|
6. |
Stein Frederic
Akre (S) |
51.215 |
|
7. |
Simon
Olofsson (S) |
51.427 |
|
8. |
Petter Leirhol
(N) |
51.544 |
|
9. |
Sondre
Evjen (N) |
51.737 |
|
10. |
Santosh Berggren
(S) |
51.775 |
|
11. |
Jimmie
Walfridson (S) |
53.877 |
|
12. |
Jonahtan Walfridsson
(S) |
54.324 |
|
-.
|
Ben
Philip Gundersen (N) |
Saknade
transponder |
|
|
|
|
|
|